88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir

آموزش Labview | معرفی بلوک های Strin و Numeric

آموزش Labview Front Panel

کلیه مقالات

آموزش Labview | معرفی بلوک های Strin و Numeric

ارسال شده توسط پشتیبانی

تعریف داده Numric (عددی) : همانطور که مشخص است برای داده‏های عددی مورد استفاده قرار می‏گیرد.
تعریف داده String (رشته) : داده رشته برای نمایش داده‏های متنی مورد استفاده قرار می‏گیرد.این داده‏ها  به صورت کدهای ASCII میباشند.که این داده‏ها به شکل تصویر می‏باشند و ارزش عددی ندارند.
کد ASCII روشی استاندارد جهت ذخیره کردن کاراکترهای الفبایی ، عددی و … است.
بلوک Numric در نرم افزارLabview:
 برای مقادیر عددی در لب ویو باید از بلوک های  عددی استفاده کرد. در نرم افزار Labview تعداد المان‏های عددی بسیار زیاد است که برخی از این المان‏ها عبارتنداز :Numric Control ،Numric Indicator، Slide ، Tank ،Meter ، Gauge و …
برای به کار بردن این المان‏ها از مسیر پایین استفاده می‏کنیم.
 Clik Right on Front Panel >>Modern >>Numric
آموزش Labview Front Panelانواع Numric Control در Labview :
Numric Control در واقع دریافت کننده اطلاعات می‏باشند و می‏تواند مقادیر عددی را دریافت کند و کاربر می‏تواند به صورت دستی در صفحه Front Panel تغییرات عددی انجام دهد ولی در Numric Indicatorفقط خروجی را می‏توان دید و در واقع به عنوان نشان دهنده می‏باشد.
Slide همان میل بار می‏باشد که به عنوان مثال میخواهیم تغییر دما را نشان دهیم از Slide استفاده می‏کنیم که ماننددماسنج روی صفحه Front Panel نشان داده می‏شود.
 Tank در واقع نشان دهنده مخزنی مانند است که تغییرات را می‏توانیم به شکل مخزنی ببینیم. که می توانید با اتصال سنسور اندازه گیری ارتفاع مخازن مانند آلتراسونیک به لب ویو برای نمایش ارتفاع مخزن از این نمایشگر استفاده کنید.
Meter به صورت نیم دایره می‏باشد و بیشتر زمانی استفاده می‏شود که بازه‏های عددی مورد توجه است که به عنوان مثال می‏توان ولت متر و یا آمپر متر در تابلو برق‏ها را در نظر گرفت.
 Gauge به صورت عقربه ای و دایره ای است که زمانی که عدد برای ما مورد اهمیت است مورد استفاده قرار می‏گیرد مانند مانومترها. از این نمایشگر می توانید برای نمایش میزان فشار که توسط استرین گیج و یا ترانسمیتر فشار اندازه گیری شده است ، استفاده کنید.آموزش Labview Numeric Indicator
هر داده عددی به انواع متفاوتی دسته بندی می‏شود به عنوان مثال : Integer ، Single ،Double ، Byte که هر کدام از این نوع داده حجمی از حافظه را اشغال می‏کنند به عنوان مثال :
Byte —— >هشت بیت از حافظه را اشغال می‏کند.
Integer —– > شانزده بیت از حافظه را اشغال می‏کند.
نکته مهم :
 در نرم افزار لب ویو با توجه به اینکه این نرم افزار یک زبان برنامه نویسی کاملا گرافیکی می‏باشد بر روی رنگ و شکل بلوک‏ها تمرکز خاصی دارد به عنوان مثال متغییرهای عددی از نوع صحیح را با رنگ آبی و متغیرهای عددی از نوع اعشاری را با رنگ نارنجی مشخص کرده است.
برای اینکه بتوانیم انواع اعداد را داشته باشیم بعد از اینکه بلوک Numric را در صفحه Front Panelآوردیم کلیک راست کرده 
 Clik Right on Block >> Representation
به عنوان مثال برای مقادیر اعشاری با دقت زیاد بلوکی که با حروف DBL مشخص شده است را انتخاب می‏کنیم.
بلوک String در نرم افزار Labview:
برای به کار بردن این المان از مسیر پایین استفاده می‏کنیم.
 Click Right on Front Panel >> Modern>> String & pathآموزش Labview block diagramدر نرم افزار لب ویو برای داده‏های رشته ای از بلوک String استفاده می‏کنیم که این بلوک‏ها و سیم‏ها بر روی صفحه بلوک دیاگرام بنفش رنگ می‏باشند.
String Control در واقع به عنوان یک دریافت کننده اعداد و حروف ، به شکل عکس می‏باشد و اعداد در String ارزش عددی ندارند.
String Indicator به عنوان یک نشان دهنده حروف و اعداد می‏باشد و کاربر نمی‏تواند آن را به صورت دستی در صفحه Front Panelتغییر دهد.
در متغیرهای String اعداد دارای ارزش عددی نیستند به عنوان مثال :
عدد ۱۲۳ را در نظر بگیرید در متغیرهای عددی ۱۲۳ یک عدد سه رقمی دارای یکان ۱ ، دهگان۲ و صدگان ۳ می‏باشد ولی اگر این متغیر به صورت String باشد ما فقط اعداد ۱ ، ۲ ، ۳ را میشناسیم و این اعداد دارای ارزش مکانی نمی‏باشند و به اصطلاح داده‏های String مانند عکس می‏باشند.
نکته مهم: در متغیرهای رشته ای که دارای عدد می‏باشند و ما نیاز داریم روی این اعداد محاسبات ریاضی انجام بدهیم ، با یکسری دستورات ابتدا باید این رشته‏ها را به عدد تبدیل کنیم و بعد روی آن عملیات ریاضی مورد نظرمان را انجام دهیم.
 مثال کاربردی : می‏خواهیم در یک پروژه اتوماسیون صنعتی از یک کنترلر دما که بر روی Bus RS485 می‏باشد میزان دما را تا یک رقم بعد از اعشار بخوانیم و بعد آن را روی مانیتور نشان دهیم.
 جواب) ما با استفاده از نرم افزار Labview عدد ۱۸٫۲۵۱۱۲۷ را از ورودی آنالوگ می‏خوانیم برای اینکه بخواهیم تا یک رقم بعد اعشار را داشته باشیم باید یکسری عملیات سنگین ریاضی روی آن انجام دهیم ولی اگر این متغیر عددی را به متغیر String تبدیل کنیم و بعد ۴ کاراکتر آن را جدا کرده و از آنجایی که دیگر ارزش عددی نداریم می‏توانیم تا یک رقم بعد اعشار این رشته را با یکسری دستورات نرم افزار لب ویو انتخاب کرده و بعد دوباره این رشته جدید را به Numric (عدد) تبدیل کرده و در نهایت آن را روی مانیتور نشان دهیم.
منبع: شرکت کنترل دیجیتال نوین

  • می 6, 2013

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم