88843088 - 88843025 - 88848075 - 88843137 - 09122038368 info@hlcgroup.ir

کلیه مقالات

اصول ترمیستور

ارسال شده توسط amini

نام ترمیستور از کلمات thermalبه معنای حرارتی و resistorبه معنای مقاومت  گرفته شده است .ترمیستورها نیمه هادی های غیر فعال و حساس هستندکه در هنگام قرار گرفتن در معرض تغییر کم دمای پیرامون ,تغییرات زیادی در مقاومت الکتریکی ایجاد می کنند . همانطور که در شکل زیرمی بینید ,ترمیستور ها د شکل ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. سنسور های مهره ای شکل ,دیسکی شکل,واشری,ویفری و تراشه ای پرکاربردترین انواع سنسورهای ترمیستوری هستند

ترمیستور

 

ترمیستورهای دیسکی از مخلوط کردن و تحت فشار قرار دادن انواع مختلفی از پودر های اکسید فلز همراه با ترکیب کننده های مناسب ساخته می شوند.انواع دیسکی در ماشین های پرس,تحت فشار خیلی زیاد تولید می شوند و به همین خاطر دارای بدنه های سرامیکی گرد و یکنواخت هستند . یک عنصر الکترودی(معمولا نقره)در دو طرف دیسک قرار داده می شود تا اتصالاتی را برای وصل کردن هادی ها ایجادکند.گاهی برای محافظت  این سنسورها از صدمات مکانیکی و محیطی,یک روپوش شیشه ای یا اپوکسی به کار گرفته می شود.در آخر,ترمیستور ها در معرض یک فرآیند آزمایش فرسودگی ویژه قرار داده می شوند تا استحکام بالا و مورد نظر ,تأیید شود . معمولا قطر ترمیستورهای  روپوش دار از ۲تا ۴میلی متر است.

ترمیستورهای واشری شکل,نوعی از ترمیستورهای دیسکی شکل استاندارد هستند که معمولا دارای یک سوراخ در وسط می باشند تا به آسانی بتوانند مونتاژ شوند.

ترمیستورهای مهرهای دارای سیم های هادی هستند که در مواد سرامیکی قرارداده شده اند.این ترمیستورها به وسیله ترکیب کردن پودر های اکسید فلز با ترکیب کننده های مناسب وسپس پختن آنها در درون کوره به همراه سیمهای آنها,ساخته می شوند.بعد از پختن ,بدنه سرامیکی در اطراف سیمهای  هادی متراکم ترمی شود.سرانجام سیمهای هادی برای ایجاد قطعات مجزا از هم بریده می شوند و یک پوشش  شیشه ای برای جلوگیری هز اثرات محیطی و همچنین بالا بردن طول  عمر  به کار برده می شود.

ترمیستورهای تراشه ای توسط روشی مانند روش ساختن خازنهای تراشه ای سرامیکی  تولید می شوند .یک ترکیب کننده اکسیدی شبیه به آنچه در ترمیستورهای مهره ای به کار رفته استدر داخل یک نگهدارنده  یک ترکیب کننده اکسیدی  شبیه به آنچه در ترمیستور های مهره ای به کار رفته است در داخل یک نگهدارنده ریخته می شود .سپس ماده به حال خود گذاشته می شود تا به صورت نوار سرامیکی قابل انعطاف خشک گردد.پس از آن به قطعات کوچکتر بریده می شود ودر دماهای بالا به ویفرهای کوچک تبدیل می گردد. این ویفر ها سپس به اندازه یک تراشه کوچک می شوندواین تراشه ها می توانند به عنوان ابزار آلات  قابل نصب بر روی سطح مورد استفاده قرار گیرندیا با اتصال سیمهای هادی به ترمیستورهای جداگانه تبدیل شوند.   

  • ژوئن 17, 2013

منتظر شما در کانال تلگرام شرکت هستیم

می خواهم از قیمت محصولات جدید مطلع شوم